[Francis Picabia]
28.1.1879 Paříž (Francie) – 30.11.1953 Paříž

Francis Picabia byl malíř a básník španělského původu. Podobně jako Marcel Duchamp "objevil" dadaismus již dávno před rokem 1916. Zdaleka však nezůstal pouze u něj a za celý svůj umělecký život prošel mnoha odlišnými obdobími. Avšak nejen malba, ale i jeho literární projevy mu zajistily jedno z předních míst v celém dadaistickém hnutí. Mimo to je snad ještě nutné dodat, že celá Picabiova tvorba se nese ve znamení autorovy osobnosti – je bouřlivá a provokativní.

Studoval na Ecole des Beaux-Arts v Cormonově ateliéru, a na Ecole des Arts décoratifs v Paříži. Do roku 1908 pak maloval impresionistické obrazy ve stylu Angličana Alfreda Sisleyho a zhruba o další čtyři roky později se u něj začalo projevovat jeho "orfické" období. Mezi tím se roku 1909 stačil oženit s Gabrielle Buffetovou.

V roce 1913 se poprvé vydal za oceán, kde vystavoval v newyorské Steiglitzově galerii. Poté se vrátil zpět do Paříže, ale za dva roky se opět vypravil do USA a setkal se zde s Marcelem Duchampem. Ve Spojených státech také přispíval do časopisu "291", založeném roku 1915 Alfredem Stieglitzem, Mariusem de Zayasem a Paulem Havilandem. Ke konci roku 1916 ještě nakrátko zavítal do Barcelony, kde se poznal s Arthurem Cravanem. V lednu 1917 Picabia uveřejnil současně v New Yorku a Barceloně první číslo své revue – nazvané po vzoru Stieglitzova časopisu – "391". Za několik měsíců poté odjel do Paříže, aby se připojil k místní dadaistické skupině a na cestě sem se zastavil v Curychu, aby se seznámil s Tzarou, Arpem a ostatními, s nimiž mimochodem vydal 8. číslo revue "391".

V průběhu jeho působení v Paříži Francis prošel svým tzv. "mechanickým" obdobím, kdy maloval převážně různé stroje a strojky. Kromě toho nadále publikoval "391" a podílel se i na jiných dadaistických aktivitách. Roku 1920 vydával časopis "Cannibale", který měl nakonec jen dvě čísla. V roce 1921 se Picabia podobně jako André Breton odloučil od dadaistického hnutí a následně se přiklonil k surrealismu. V letech 1925 až 1935 se usadil poblíž Cannes a tvořil v duchu svého období "nestvůr". Další malířovo období nazvané "vyprávěcí" by se dalo vymezit lety 1939 – 1943. Roku 1949 se pak konala Picabiova velká retrospektivní výstava pořádaná v Drouin Gallery v Paříži. Z Picabiových obrazů jso známé například Centimetry (1918), Žena s monoklem (1925).